Varování a rady


Vyšší hladina omegy-3 v organismu zpomaluje stárnutí a prodlužuje život

Článek Státního zdravotního ústavu

Hladina omegy-3 může být u každého jiná, protože spotřeba omegy-3 je u každého individuální. Záleží na životním stylu a na eventuálních, skrytých, probíhajících onemocnění. Například chronický zánět je bezpříznakový. Příznaky se projeví až s chorobou, kterou tento zánět může vyvolat. Proto je důležité exaktní testování. A dle výsledků testu sjednat eventuálně nápravu. Aby se vyloučila rizika onemocnění a prodloužil se Vám život je zapotřebí znát svou hladinu omega-3 v buňkách.

Hladinu omegy-3 měří, kromě jiného, i zde nabízený test. → Objednat test


Většina doplňků stravy na trhu je neúčinných

Například hořčík. Reklamy nás bombardují produkty hořčíku s vitamínem B6 pro lepší vstřebatelnost. Nelžou. B6 opravdu zvyšuje vstřebatelnost. Ale že samotný hořčík je v obtížně vstřebatelné formě oxidu hořečnatém, nic neříkají. Je důležité vybírat doplňky, které obsahují hořčík ve formách, které jsou pro tělo snadno dostupné, jako jsou citráty, maláty nebo cheláty hořečnaté.

Proč výrobci doplňků doporučují tak nízké dávkování a používají obtížně vstřebané formy? Jde o zisk. Obtížně vstřebatelné formy jsou levné a nízké dávkování také snižuje náklady. Že jsou pak takové produkty neúčinné už výrobce leckdy nezajímá. Hlavní je zisk.   

Celý článek


Chronický zánět

Chronický zánět není pouze příležitostná reakce těla na infekci nebo poranění, ale spíše dlouhodobý stav přetrvávajících zánětlivých procesů. Tento stav může být spojen s mnoha chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, diabetes, revmatoidní artritida a dokonce i některé formy rakoviny.

Chronický zánět vzniká například nedostatečným množstvím omegy-3 v organismu. Omegea-3 má totiž velmi silné protizánětlivé účinky. Chronický zánět je bezpříznakový. Příznaky se projeví až s nemocí, kterou chronický zánět vyvolá.

Celý článek


Maximální množství soli, cukru a alkoholu

...doporučené množství soli je 5 gramů na den, což je zhruba jedna čajová lžička, ale včetně soli přidané v potravinách. Obsah cukru v jedné kostce jsou 4 gramy, přičemž doporučené denní množství přidaných cukrů odpovídá asi 24 gramům, tedy 6 kostkám cukru. Zříci bychom se měli i tabákových výrobků a přemíry alkoholu. Překračování maximální doporučené denní dávky 16 gramů alkoholu, což obsáhne třeba 1 pivo nebo sklenka vína, riziko demence výrazně zvyšuje," popisuje konkrétní příklady MUDr. Marie Nejedlá.

Článek Státního zdravotního ústavu: Prevence Alzheimerovy choroby může snížit riziko onemocnění až o polovinu