Pasivní, či aktivní přístup ke zdraví?

22.02.2024

Jsou 2 přístupy k našemu zdraví:

  1. "Zdraví neřeším. Když mi něco je, tak to lékař vyřeší."
  2. "O své zdraví je třeba se postarat pomocí prevence dříve, něž později řešit nemoc. Medicína leckdy nemusí pomoci. Umí pak už jen tlumit příznaky."

Ke kterému přístupu se přikláníte?   

1. přístup: "Zdraví neřeším":

Tento přístup je charakterizován nezájmem o prevenci a spoléháním se na lékařskou péči pouze v případě, že se nemoc již projeví. Osoby, které se řídí tímto přístupem, často ignorují péči o své tělo a zdraví a předpokládají, že lékaři budou schopni vyřešit všechny zdravotní problémy, když se objeví.

Tento přístup však může mít řadu nevýhod. Zanedbání prevence může vést k progresi onemocnění a komplikacím, které mohou být obtížně léčitelné nebo dokonce fatální. Navíc léčba nemoci, která již postihla tělo, může být finančně náročná a zatěžovat nejen zdraví, ale i finanční prostředky a emocionální pohodu.

Tento přístup ke zdraví otevírá vysokou pravděpodobnost, že se nemoc dostaví. Hovoří o tom statistiky. Už dávno minuly doby, kdy člověk nemusel dělat nic a byl zdraví. Příčinami jsou:

a) Zhoršené životní prostředí.

b) Vysoce průmyslově zpracované potraviny, ve kterých již chybí důležité živiny, minerály a vitamíny.

c) Moderní životní styl, na která nejsou naše těla adaptována. 

2. přístup: "Prevence je priorita":

Naopak tento přístup klade důraz na péči o zdraví před vznikem nemoci. Osoby, které upřednostňují prevenci, aktivně investují do svého zdraví, protože jsou moudří a vědí, že zdraví je to nejcennější, co máme. "Zdraví je klíčem k životu plném možností."

Je však nutné poradit se s odborníkem do čeho investovat, protože mnoho přípravků a prostředků na trhu není účinných. Například u potravinových doplňků se nezkoumá jejich účinnost. Tyto doplňky často obsahují formy látek obtížně vstřebatelných. Proč? Jde o zisk. Obtížně vstřebatelné látky jsou levné a výrobcům tak klesají náklady.

Je také dobré podpořit investici do zdraví: zdravím životním stylem, vyváženou stravou, pravidelnou fyzickou aktivitou a preventivními lékařskými prohlídkami a testy.

Tento přístup má mnoho výhod. Pravidelná prevence a péče o zdraví může snížit riziko vzniku řady onemocnění a komplikací. Může také vést k lepšímu fyzickému a duševnímu zdraví, vyšší kvalitě života a dlouhodobějšímu trvání života.

Přikláním k 2. přístupu. 

Domnívám se, že lepší prevence, než riskovat nemoc. Věřím, že prevence je klíčem k dlouhému a zdravému životu a že péče o své zdraví by měla být nejvyšší prioritou pro každého z nás. Místo čekání na vznik nemoci je lepší investovat do prevence a minimalizovat riziko vzniku nemoci již předtím, než se stane problém. 

Já osobně jsem toho důkazem. Nebyl jsem již několik let nemocen nepostihla mne ani rýma. A to užívám pouze doplňky stravy a pravidelně se testuji.