Omega-3 mastné kyseliny: Tajemství pro zdraví srdce a mozku

19.01.2024

Úvod

Omega-3 mastné kyseliny jsou esenciální tuky, což znamená, že naše tělo je nemůže produkovat samo a musíme je získat z potravy. Tyto tuky mají klíčovou roli v udržení zdraví srdce, mozku a celkového organismu. Zde je detailní pohled na výhody omega-3 mastných kyselin a to, jak mohou pozitivně ovlivnit různé aspekty našeho zdraví.

1. Srdce a kardiovaskulární zdraví:

Omega-3 mastné kyseliny jsou spojeny s řadou výhod pro srdce a cévy. Pomáhají snižovat hladinu triglyceridů, regulují srdeční rytmus a snižují záněty v cévách, což přispívá k celkovému kardiovaskulárnímu zdraví. 


2. Mozek a kognitivní funkce:  

DHA (dokosahexaenová kyselina), jedna z hlavních omega-3 mastných kyselin, tvoří podstatnou část mozku. Je klíčová pro vývoj mozku v průběhu těhotenství a raného dětství a hraje roli v udržení kognitivních funkcí a paměti v průběhu života.

3. Záněty a imunitní systém:

Omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivé vlastnosti, což může pomoci regulovat zánětlivé procesy v těle. To může být klíčové pro prevenci chronických onemocnění spojených se záněty. Chronický zánět je bezpříznakový a je zárodkem závažných onemocnění, jako například infarkt, mrtvice, rakovina, cukrovka, artróza, demence aj. Omega-3 zvyšuje také imunitu. Já osobně si stále dopřávám omegu-3 ve správném dávkování a se správným antioxidantem, viz 8. bod. Můj praktický lékař nechápe, že jsem už několik let netrpěl virózou. 

4. Oči a zrak: 

DHA se vyskytuje v sítnici oka, a tím může mít omega-3 pozitivní vliv na zrak a celkové zdraví očí.

5. Artritida a zdraví kloubů: 

Některé studie naznačují, že omega-3 mastné kyseliny mohou pomoci snižovat záněty spojené s artritidou a podporovat celkové zdraví kloubů.

6. Nálada a duševní zdraví: 

Existuje spojitost mezi konzumací omega-3 mastných kyselin a duševním zdravím. Tyto tuky mohou pomoci snižovat riziko depresí a úzkostí a podporovat celkovou psychickou pohodu.

7. Propustnost buněčných membrán:

Pokud je v buněčných membránách snížený obsah omegy-3, je tato mastná kyselina nahrazena jinými kyselinami, avšak buněčné membrány jsou tvrdší a mají sníženou propustnost. Tvrdost a snížená propustnost buněčných membrán je přímo úměrná nedostatku omegy-3. To má za následek, že se do buněk hůře dostává kyslík, voda, živiny i jiné důležité látky. V buňkách se hromadí odpad, který hůře z buněk odchází. Buňky jsou tak přidušené, žíznivé, hladivé a zaneřáděné. Takové to buňky pak neplní naplno svou funkci a tím pádem neplní naplno svou funkci orgány a systémy organismu. 

Pokud je snížený obsah omegy-3 v buňkách, tak i červené krvinky ztrácejí svoji pružnost. Nedokáží změnit tvar, aby se protáhly vlásečnicemi. Vzniká tak nedokrvení některých tkání, což se projevuje nejrůznějšími zdravotními potížemi.     

8. Délka života

Nízká propustnost buněčných membrán a chronický zánět, obojí způsobené nízkou hladinou omegy-3 v organismu, zkracuje život. Proto by měl každý znát množství omegy-3 v buňkách. Spotřeba oegy-3 organismem je u každého jiná. Záleží na životním stylu, zdali v těle neprobíhají skryté záněty a jiné choroby. Množství omegy-3 v buňkách lze exaktně stanovit krevními testy.

9. Zdroje omega-3 mastných kyselin: 

Divoké ryby ze studených moří jsou vynikajícím zdrojem omega-3. Avšak již i u nich se projevuje kontaminace životního prostředí, takže konzumace ryb se již nedoporučuje. 

Dalším zdrojem jsou semena chia, lněné semínko a ořechy. Naše těla však ztrácí schopnost s těchto zdrojů získat omegu-3. 

Zbývají nám tedy už jen doplňky stravy s omegou-3. Většina doplňků na trhu však nefinguje, proto že:

  1. Mají nízké dávkování. Omegu-3 je třeba užívat v řadech gramů a ne miligramů, jak je často různými výrobci dávkují.  
  2. S omegou-3 je v přípravku nevhodný antioxidant. V přírodě je omega-3 doprovázena dalšími látkami, například antioxidanty, které omegu-3 chrání před oxidací (žluknutím). U přípravků, které neobsahují přírodní antioxidant, omega-3 zoxiduje dříve než se dostane do buněk. Takový přípravek je pak neúčinný. Z praxe znám případy, kdy lidé berou léta přípravky s omegou-3, ale krevní test ukáže, že jejich hladina omegy-3 v buňkách je katastrofálně nízká. Proto všem doporučuji nechat se otestovat a před začátkem užívaní nějakého doplňku se poradit s odborníkem.  (Z těchto důvodů nabízím test, který mimo jiné, zjistí také obsah omegy-3 v buňkách.)    

🌿💙 #Omega3 #ZdrojOmega3 #ChronickýZánět #PrevenceChorob #Zdraví #DuševníZdraví